Ačkoliv je teprve září a mnohým z nás to pořád ještě nedochází, Vánoce se kvapem blíží. Nejenže je potřeba začít řešit dárky, abychom pak nestáli hodiny ve frontách v obchodech, ale i vánoční dekorace by měly být dopředu promyšlené. Aby nám ozdoby na stromečku barevně ladily s adventním věncem, případně s ubrousky na vánoční tabuli.
Než se začneme věnovat samotné výrobě, pojďme se v rychlosti podívat na původ vánočního adventního věnce. Na konci 19. století přišel habsburský učitel a kněz Johann Hinrich Wichern s nápadem, jak jeho žákům zpestřit čekání na Vánoce. Použil kolo od vozu a ozdobil ho 23 svícemi, z nichž 19 bylo červených pro všední dny a 4 bílé pro neděle. Tento věnec symbolizoval počet dní do Vánoc.
A teď už tedy dost teorie a jdeme na praxi. Záleží pouze na Vás, pro jaký typ věnce se rozhodnete. Klasický nebo netradiční, možností je opravdu mnoho.
Klasické mají slaměný nebo polystyrenový základ – kruh, na který se pomocí drátku připevňují větvičky jehličnanů, a to seshora i z boků. Větvičky se musí částečně překrývat, aby na věnci nebyly mezery.
Netradiční věnce můžete vyrobit například za použití přírodních materiálů, jako jsou dřevěné plátky, polena dřeva či šišek a vypadají úžasně. Další variantou jsou jakékoliv tácy, podnosy či misky.
A čím věnec ozdobit? Základ jsou 4 svíčky, dále můžete použít opět přírodní materiály, jako jsou šišky, mech, větvičky stromů, sušené ovoce, skořice, chvojí a samozřejmě i různé stuhy, mašle i malé ozdůbky, které seženete v hobby marketech a také květinářstvích. Všechny tyto dekorace připevníme k základu tavnou pistolí, kromě svíček, u těch z bezpečnostních důvodů použijeme držáky na svíčky do adventních věnců.
Kdo z Vás se tedy letos pustí do výroby adventního věnce? Fantazii se meze nekladou, ale nezapomínejte, že méně je někdy více…