Žena, která očekává příchod svého potomka, většinou absolvuje jednu záležitost, kterou naše babičky neznaly. Je to vyšetřením ultrazvukem. Vyšetření, které má mnoho odpůrců i zastánců. Ti, kteří jsou proti, uvádějí jako důvod nadbytečné vystavování nenarozeného dítěte ultrazvukovým vlnám. Pokud někdo argumentuje tím, že se tak alespoň pozná, zda bude miminko zdravé, odpovídají, že na svém názoru nic nezmění a dítě by si nechali, i kdyby bylo postižené. To se vše dá pochopit. Je tu ale jedna lékařská rada, která ultrazvuk přímo doporučuje.
· První vyšetření– probíhá do desátého týdne těhotenství. Tímto vyšetřením se potvrdí, že je žena skutečně těhotná a kolikačetné těhotenství to bude. A jestli není těhotenství mimoděložní. Tím by byl ohrožen i život ženy.
· Další vyšetření– přichází kolem devatenáctého týdne.
· Poslední– kolem jedenatřicátého týdne těhotenství.
Někdy stačí jeden pohled
V případě, že žena s ultrazvukem nesouhlasí, je jí doporučeno, aby tedy vynechala druhé vyšetření a postoupila až třetí.Na tom se pozná, v jaké poloze se plod v děloze nachází.
o Ultrazvuk nemá být prostě zábavou pro rodinu, ale skutečnou lékařskou pomůckou, která odhalí nežádoucí problémy.
A ještě jednu roli může fotografie nenarozeného miminka hrát. Ještě stále je u nás mnoho nezodpovědných lidí, kteří po nechráněném sexu hledají řešení. Když pak nahlédnou do tvářičky svého dítěte, už se asi rozhodují jinak. I když to s tou tváří asi v těch začátcích moc slavné nebude. Ale i tady určitě platí, že kdo hledá, také najde. Ne vždy je ale ultrazvuk přesným přístrojem. Drobné (i větší) odchylky může ukazovat při určování váhy. Není nikterak výjimečné, že ultrazvuk předpovídá skoro pětikilového „drobečka“ a on se za týden narodí se třemi a půl kilogramy. Ale to už asi není tak důležité.