Taková malá vilka

Domov může mít různou podobu. Někdo se spokojí s malou garsoniérou (možná i proto, že mu nic jiného nezbývá) a pro někoho je i rodinný domek málo, a tak sáhne po luxusu.

V minulosti byla takovým luxusním domem vila.Pokud bychom se dostali do dávné minulosti, asi bychom nestačili zírat, co se pod tímto pojmem schovávalo v Itálii, před dvěma tisíci lety. Nejznámější z té doby je určitě Hadriánova vila. Císařská rezidence, zabírající území o rozloze sto dvaceti hektarů.

Také se sem toho hodně vešlo. Krom výzdoby, která byla velkolepá, bychom tu našli

1.     sochy
2.     fontány
3.     vodotrysky
4.     fresky
5.     sloupy

Nechyběly ani takové nezbytnosti jako

a)     dvě knihovny (nemám na mysli kus nábytku, ale budovy)
b)    Řecké divadlo
c)     vodní divadlo
d)    lázně
e)     rybník
f)      náměstí

Neuvěřitelné. Ale i to, co z této „vilky“ zbylo, je překrásné. Možná právě proto byla zapsána do Světového kulturního dědictví UNESCO.

Vila Tugendhat

Vily si začali stavět bohatí měšťané i v Čechách. Samozřejmě, že vypadaly jinak. Pokud by byla každá rozlohou jako ta Hadriánova, měla by naše města tři čísla popisná. Nejvíce jich vyrostlo v meziválečném období. V té době vznikla i jedna z nejznámějších, vila Tugendhat v Brně. Sice v ní nenajdeme divadla ani náměstí, ale to neznamená, že její výstavba byla z hlediska financí nevýznamná. Za peníze vložené do této vily by se postavilo třicet běžných rodinných domů. Je zajímavé, že vypadá jako nízký jednopodlažní dům. Zdání klame. Podlaží má tři.

Suterén
–         vzduchotechnika
–         kotelna
–         strojovna
–         prostor pro služebnictvo

Prostřední podlaží
–         místnosti obytné
–         místnosti reprezentativní

Horní podlaží 
–         přijímací hala
–         ložnice
–         dětské pokoje
–         pokoj vychovatelky
–         terasa

 Pro svou naprostou výjimečnost byla tato vila také zapsána do Světového kulturního dědictví UNESCO. Jen byl její osud o mnoho smutnější.

Posted in Nezařazené