Ti, co pomalu usínají s hadrem v ruce, mohou v duchu velmi trpět. Podvědomě totiž cítí, že věci v jejich životě nemají pod kontrolou. Potom se jejich byt, který připomíná obrázky z katalogu, stává jistotou, která je ve vratké době nezradí. Lidé se mohou úklidem chránit před nepříjemným pocitem z neznámého.
Spoustě lidí tak přináší úklid uspokojení a uvolnění. Úklid se pro mnohé stává nejen oblíbeným způsobem trávení volného času, ale i činností, ve které nalézají duševní rovnováhu. Pokud se cítí sklesle, jednoduše se pustí do úklidu, který je nijak fyzicky nenamáhá, ale přitom je velmi zklidní.
Někdo je schopen vstávat ve čtyři hodiny ráno, aby uklidil celý byt, než odejde do práce. Jiní by si kvůli tomu ťukali na čelo. Každý bere uklízení z jiného pohledu. Zatímco jedni smejčení s hadrem přímo nesnáší, druzí si u něho odpočinou. Někdo ho bere jako relax, při němž si vyčistí hlavu po namáhavé práci v kanceláři.
Pravidelné pohyby se tak pro mnohé stávají konejšivé, až meditativní. Také pocit z toho, že vždy víme, kde co najdeme, je uklidňující. Nejen to, že ihned vidíme výsledek své práce, je hnací motor. Pro někoho to však může být i kreativní vyžití nebo výživa pro duši.
Ale co dělat, abyste se naopak z uklízení nezbláznili? Především se nestresujte, protože vám vše půjde snadněji od ruky, pokud se budete držet základních pravidel:
ü Na úklid si vyčleňte konkrétní čas. Je dobré předem vědět, kolik času budete potřebovat, zda vám bude stačit sobotní dopoledne, nebo celý víkend.
ü Předem si můžete promyslet, co vše chcete provést, zda jen povrchově setřít prach, nebo i hloubkově cídit nádobí a mýt okna.
ü Nezapomeňte si předem nakoupit potřebné čisticí prostředky, aby vám pak nic nechybělo.
ü Úklid byste měli provádět odshora dolů, abyste nejdříve utřeli prach v policích, myli okna, prali záclony, leštili nábytek a až naposledy vytírali podlahy a vysávali koberce.
ü Nepřepínejte se a nesnažte uhnat sami sebe. Pokud nestihnete vše v čase, který jste si vymezili, nezoufejte, vždyť zítra je také den.