Když se vysloví jméno Havel, asi si každý okamžitě vybaví našeho prezidenta Václava Havla. Málokomu na mysli vytane jeho strýc MILOŠ HAVEL. Přitom to byl pro naši kulturu velice důležitý člověk.
o Miloš Havel, který se narodil rok před koncem devatenáctého století, byl za dob první republiky velice obdivovanou osobností v oblasti českého filmu.
o Bez Miloše Havla bychom neměli barrandovské ateliéry, ve kterých se točily ty krásné černobílé snímky, které dodnes mají své příznivce.
I k filmovému umění měl od malička velice blízko. Jeho otec, slavný stavitel Vácslav Havel, otevřel v rodinném paláci slavné bio Lucerna a založil společnost Lucernafilm, která filmy jak natáčela, tak i dovážela. Mohlo by se zdát, že Miloš Havel se bude chtít stát hercem. Naopak. On nechtěl hrát, on chtěl ve filmovém průmyslu podnikat. A vyšlo mu to. Po studiu na gymnáziu si udělal obchodnický kurz a pak už mu nic nebránilo v cestě za úspěchem. Psal se začátek dvacátého století, když na jeho popud vyrostly barrandovské ateliéry. A začaly se rodit první opravdové filmové hvězdy a první opravdové umělecké snímky.
§ Kristián.
§ Noční motýl.
§ Ohnivé léto…
Pád z vysoka
V nedalekých barrandovských terasách se pořádaly slavné večírky, na kterých byl Miloš Havel vždy za dokonalého gentlemana. Tak na něho vzpomínaly tehdejší hvězdy filmového plátna – Zita Kabátová, Adina Mandlová, Lída Baarová. Scházely se u něho nejkrásnější ženy z Prahy. On ale dával přednost mužům. Tuto svou orientaci musel však tajit, protože tehdy za ni hrozilo vězení. Tomu stejně po válce neušel. Tentokrát ale proto, že chtěl nelegálně odejít do zahraničí.
· V roce 1952 se mu konečně podařilo překročit hranice do Německa a usadit se v Mnichově.
· Tady už ho ale úspěch nečekal.
· Přišel pád, který se podepsal i na jeho zdraví.
Stále však zůstane tím mužem, který pro náš filmový svět opravdu něco znamenal.